"Jön a tizedik Budapest Ritmo! Az tízszer tíz élmény, és tízezer csillogó szem. Én általában a tekinteteket figyelem a koncerteken: az eufóriát, a könnyeket, az álmélkodást, a kíváncsiságot. Ezek a szemek, a ti szemeitek világítják be a Ritmo első évtizedét. Szem nem marad szárazon!"
Weyer Balázs
"Én általában inkább a közönséget nézem, hogy lássam, hogy reagálnak. Ha ők élvezik, nekem mindig az a legjobb érzés."
Weyer Balázs
Új formátumok, listening és pitching sessionök, panelbeszélgetések és sok koccintás formálta a Budapest Ritmo Konferenciáját évek alatt azzá a szakmai buborékká, amivé mára kinőtte magát.
Chris Eckman, 2024-es Ritmo díjas szavaival élve: "A Ritmo csapat kijelölte Budapest helyét a világzene térképén."
A Ritmo a zenei felfedezések fesztiválja, és egyik legfotosabb küldetése az új tehetségek és feltörekvő zenekarok támogatása. Évről évre több, régiónkhoz kötődő, a hagyományból újat és izgalmasat létrehozó banda szerepel a Ritmo showcase színpadán.
A Budapest Ritmo számos hagyománya közül az egyik legfontosabb a Közép-Kelet-Európai - és kiemelten a magyarországi - cigányzenei hagyományok bemutatása. Az egyik legemlékezetesebb Ritmo-pillanat is ennek az eredménye volt: a Roma Ritmo, amikor a magyarországi cigányzene krémje, húsz zenész és énekes együtt engedtek be minket bensőséges, általában csak asztal mellett hallható dalaik világába.
"Számomra nincs egy Ritmo-pillanat, nekem a Ritmo az egy fejlődéstörténet, hogy hogy lett pár lézengő emberből teltház, pár találkozásból konferencia, pár ötletből showcase, egy kis csapatból egy gyönyörűen működő gépezet."
Bellay Szilvia
A MÜPA illusztris termeiből Budapest utcáira, vidéki nagyvárosok színpadától ikonikus fővárosi helyszínekik: a Ritmo rengeteg formában és helyszínen férkőzött az emberek fülébe és szívébe.
A Ritmo-díjat azért hoztuk létre, hogy olyan szakemberek is elismerést kaphassanak, akik többnyire a háttérben és csendben végzik a munkájukat rendíthetetlenül. A díjat minden évben olyan világzenei szakembernek ítéljük oda, aki a régió zenei fejlesztését és a régiós világzenét segíti.
"A kedvencem az volt, amikor a NagyHallban, a BCUC-n, a bantu punkok koncertjén az egész stáb együtt táncolt, nevetett."
Venczel Sára
"Kedvenc élményem a Ritmo-fesztiválokról, amikor régi, nagy, öreg menedzserek és újságkritikusok sírva jöttek ki Lakatos Mónika koncertjéről. Ez volt az egyik legmeghatóbb pillanat a Ritmók történetében."
Lelkes András
"Azt szeretem a legjobban a Ritmóban, hogy itt vannak a legjobb fej zenekarok, akikkel együtt lehet bulizni a fesztivál után."
Sütheő Márton
2021-ben filmet forgattunk róluk, 2023-ban pedig koncertezni is elhívtuk a dalmát Klapa Osjak tagjait, akik a legöregebb klapa kórusként ismertek. Így több szempontból is nagyon különleges volt a koncert előtt megpillantani őket a Szimpla Kert forgatagában, ahol közösen tudtuk megünnepelni a találkozást. "A film premierjén és a koncerten a nagymamám sírt mögöttem."
Fazekas Anna
A Ritmón testközelbe kerülhetsz a zenészekhez. Egyik kedvencünk, Chassol, az audiovizuális mágus, aki francia eleganciával hozta el a 2017-es Ritmo egyik legkülönlegesebb koncertélményét, és kamera előtt is elmondta gondolatait kép és hang viszonyáról és Bartókról.
A Ritmóra minden évben a világ számos pontjáról érkeznek fellépők, és olyan is előfordul, hogy az egy formációhoz tartozó zenészek is más-más helyekről érkeznek. A Fanfara Station trió tagjai például az Egyesült Államokból, Olaszországból és Tunéziából gyűltek össze, hogy észak-afrikai ritmusokkal a legtáncosabb bulihelyszínné változtassák az Erzsébet-teret.
A Sounds and Stories from Ruhnu Island nevű észt női formáció egy aprócska sziget lakóinak történetéről és legendáiról mesélt a fesztiválon. Ruhnu szigete a legkisebb hely, ahonnan valaha előadó jött a Ritmóra.
Van, amikor nem csak a közönség számára vannak nagy pillanatok: Palya Bea a saját nagyhallos Random Trippel közös fellépése előtt, már színpadi ruhában, mezítláb átsétált a Lokálba, hogy meghallgassa azt az elragadó portugál zenekart, akikről előtte egy dokumentumfilmet vetítettünk a fesztivál keretein belül a Toldiban.
Egy izgalmas kollab, amiből lemez is született: Lajkó Félix és a Vołosi a magyar és lengyel vonós hagyományokból szőttek új muzsikát.
Nem mindennap hallhatsz aktívan ellenálló zenészeket, de a Ritmón ez sem váratlan esemény: a tuareg Tamikrest zenekar négy nemzetet egyesítő, lázadó, szaharai rockkal vette be a színpadot. A zenekar ráadásul 10 év kihagyás után tért vissza a színpadra a 2023-as Budapest Ritmon.
Maliban esküvőkön játszanak, Glastonburyben ezreket táncoltattak - a Ritmón pedig ők csinálták az első teltházat: Amadou & Mariam koncertjére emlékezni fogunk!
A Covid új hullámot indított a Ritmón: élőben nem tudtunk találkozni, de ekkor indult a Ritmo filmek új korszaka: tehetséges filmesek zene által ihletett, zenével összefonódó alkotásai.
Vincent Moon és a Dalinda közös projektje nemes egyszerűséggel ugrál a valóság és film terei között. A csúcspontnak tekinthető live cinema performansz hibrid koncert és filmélményét biztosan sokáig emlegetjük majd.
Mindig törekszünk rá, hogy a Ritmo konferencia az élvezetes és egyéni felfedezések tere is legyen. Az egyik emlékezetes pillanat, mikor Tóth Árpád karizmatikus karmester és kórusvezető a konferencia nyitóelőadásán megénekeltette a hallgatóságot, a közös éneklés erejét illusztrálva ezzel, mely szerte a világon összeköt minket, miközben szubkultúrák százaira választ szét.
“Amikor kiderült, hogy megszervezhetjük, nem bírtuk ki, hogy ne nevezzük el azonnal. Este kilenckor, az előző fesztivàlunk molinókupacai között, “mindjárt hazamegyünk” lendülettel bújtuk a szótàrakat és dobtuk be az ötleteket az irodai kanapén és emlékszem, amikor egymásra néztünk és meglett a Ritmo. Már akkor tudtuk, hogy az egész mennyire jó lesz és még annál is jobb lett.”
Déri Zsófia
A Ritmo-díjjal azok felé fejezzük ki hálánk, akik rendkívül sokat tettek a világzenéért térségünkben és globálisan.